OK1FHI - OK7T

amateur radio station

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home TR4W
Email Tisk

TR4W aneb legendární TRLog ve windows kabátku

TR4W je windows pokračování známého programu TRLog pro závody od N6TR.
Vše o programu TR4W od UA4WLI je na stránkach: http://tr4w.com.

NEWS !!:

Na další existenci programu TR4W se nyní podílí nový vývojový tým ve složení: GM0GAV, K0TO, K7GK, LU5DX, NY4I, N4AF. Na webu N4AF lze stáhnout nové verze, návod k obsluze či referenční příručku. Další novinky můžete sledovat v diskuzním fóru. Změny popisuje v Bulletinu ČRK 09/2014 OK2QX na straně 21. Dále doporučuji pro zájemce o TR4W k návštěvě web UR7QM, který nabízí další různé konfigurace pro nestandartní či národní závody.


Na začátek doporučuji prostudovat stránky Škola N6TR od Jardy OK1AYY a stáhnout manuál na N6TR log v angličtině. Nastavení TR4W v A160 a KV-PA závodech publikuje Jarda OK1HDU na svém webu 599.cz.

 

Download poslední známé CZE verze:

Poslední download české verze TR4W_CZE_4_244. Autorem češtiny je Slávek OK1HX.

 

Konfigurace závodů :

CUC, SSB Liga, OM AC, Závod ČAV, OK CW/SSB, CCT, VRK, Memorial OK1WC, DIG Qso Party, Holyland DX Contest, Holický pohár, Memoriál OTC, KV PA

Všechny konfigurační soubory lze stáhnout v jediném souboru: tr4w_cfgall.zip

Z download stránek TR4W stáhneme poslední verzi v zip souboru (popisuji funkčnost ve verzi 4.104 beta), rozbalíme a spustíme exe instalační soubor. Buď ponecháme cestu předem nabídnutou, či zvolíme kamkoli jinam. Mám vyzkoušeno, že lze program provozovat i z USB flash disku.

Než spustíme samotný program TR4W odbočím a popíši princip fungování a základní ovládací klávesy programu TR4W (jsou stejné jako v N6TR viz manuál).

 

Program má 2 základní módy provozu:

CQ-Run (obr.1) jedete na výzvu a S&P (obr.2), který módem je vyhledávacím. Vyhledávací mód se spouští klávesou TAB a je označen zelenou spodní řádkou, kam se zadává přijatý kód. Mezi sebou se přepínají klávesou Shift+Tab (ESC) a TAB. Pásma se přepínají klávesami ALT+B a ALT+V, na kterém pásmu jste označuje nahoře modré podsvítění daného pásma. Můžete vyzkoušet, že jak jednou, tak druhou kombinací "točíte" pásma dokola. Druhy provozu se přepínají ALT+M přepínáte CW/SSB, na kterém módu jste, značí označení nalevo vedle datumu např.: 80CW (když bude SSB, tak klíčování CW nefunguje). Rychlost vysílání se mění klávesami PageUP/ PageDown - velikost rychlosti opět vidíte na levé straně okna programu např. 35WPM. Základní klávesou sloužící k vysílání a zalogování je ENTER. Pro mazání dat, zastavení vysílání používáme klávesu ESC.


Nastavení typu a čísla portu CW klíčování:

Nahoře klikněte na Settinng/CAT a CW keying/ radio 1. - obr.3. Pokud nemáte interface s radiem tak ty položky CAT nechejte jak jsou. Pokud ano, vyberte v roletce požadový rig a nastavte podle potřeby. Přesná frekvence každého qso se bude zobrazovat samozřejmě i v logu.


V položce CW/PTT KEYER Radio ONE OUTPUT PORT:

  • vyberte číslo portu SERIAL či PARALLEL které používáte
  • ty dvě RADio one keyer rts/dtr nechejte jak jsou
  • Radio one name - můžete napsat zkratku vašeho rigu

K tomu klíčování poznámku, bude třeba vlastnit nějaký klíčovací obvod např. jednoduchý jednotranzistorový , pokud nemáte, najdete ho v manuálu od strany 232(240) - tam najdete jak LPT tak COM zapojení (tranzistor nějakej NPN spínací a odpor 1kOhm). Samozřejmě je možno použít optočlenů apod. Dáte Apply/OK a CW klíčování je nastaveno.

Konfigurace funkčních kláves F1 až F12 - vysílací makra:

V Menu najedema na Settings/Program messages (nebo ALT+P). Vyskočí menší okénko Memory program function se 3. podskupinami - C značí co se bude vysílat v módu CQ (Run), E označuje co se bude vysílat v módu S&P a v O (other) podskupině konfigurujeme ostatní, např. co se bude vysílat po Enter atd. Na každý řádek 2x poklepáme a můžeme měnit co se bude vysílat. Tabulku Special CW characters najdeme v manuálu na straně 41(49).

Skupinou O - other začneme: obr.4
CALL OK NOW CW MESSAGE - když se spleteme a po prvním vysílání zjistíme, že např. OK1AA je OK1AB tak se vyšle co je v tomto řádku. Já osobně to mám takto: @ OK to } a % smáznu. @ označuje co je přesně napsáno v okně pro značku. Jinak % je jméno z databáze a } část (sufix) značky.
CQ CW EXCHANGE - opět 2x kliknem otevře se a do okna napíšem co se bude vysílat v módu CQ při prvním Enteru (do kolonky-řádky pro značku napíšeš značku a když dáš Enter, tak se vyšle tento řádek) je tam 5NN # (to je rst a # je číslo qso). 5NN nepotřebujeme, zadáme např. 443/# .
CQ CW EXCHANGE NAME KNOW - to nepotřebujeme, já to mažu to celé.
QSL CW MESAGE - tam se píše, co se bude vysílat po dalším Enteru (kurzor v hlavním okně bude ve spodní kolonce/řádce po napsaní přijatého kódu). to TU \ TEST tam může zůstat (znak \ označuje vaši značku).
QSO BEFORE CW MESSAGE - to se vyšle v případě když jedete v módu CQ a protistanici jste už dělali. Já osobně tohle mažu.
QUICK QSL CW MESAGE - to TU může zůstat
REPEAT S&P CW MESAGE - vysílá daný řetězěc znaků v módu S&P - dejte svůj kód např.: 443/#.
S&P CW EXCHANGE - vyšle dané při první výměně kódů v módu S&P. Já mám toto: R 443/# tzn. že vyšle R jako potvrzení že jste přijali vše a kód.
Ten zbytek TAIL END CW MESSAAGE, SHORT 0 až 9 neměním. Hlavní okno zavřeme křížkem nebo ESC.

Nyní skupina C - CQ: obr.5
Zde jsou makra co se vysílají pod klávesy F1 až F12, Ctrl+F1-F12 a Alt+F1-F12 v režimu CQ - Run. Je jedna vyjímka: to co je pod F1 (většinou výzva) se vysílá i po stisknutí Enter, pokud máte řádek pro značku prázdný a jste v režimu CQ!!! Tzn. pod F1 napište třeba: TEST \ \ - vyšle TEST a 2x vaši značku. Můžete napsat i TEST OK1XYZ OK1XYZ, je to vlastně stejné. Pod ostatní F si napište co uznáte za vhodné. Všimněte si dvojtečky pod klávesou F10. Když ji zmáčknete vyskočí okénko: Sending CW from the keyboard... tzn, že vysíláte online přesně to, co zmáčknete na klávesnici. Občas se to hodí, pokud nemáte pastičku či tlg. klíč paralelně do dalšího štekru na zařízení.
Do řádků Caption napište, co se má zobrazovat v té modrožluté liště, záleží na vás.

A poslední skupina je E : obr.6
Je to podobné jako u C mimo prvních F1 a F2 kláves (ty nelze měnit !).
Pokusím se vysvětlit: Jste v režimu S&P tzn. v řádce pro kód je zelená barva. Vyhledáváte stanice, nějakou zaslechnete a zapíšete do horní řádky. Nyní jsou 2 možnosti: buď zmáčknete Enter a ono to vyšle vaši značku a kurzor se automaticky přesune do té zelené řádky, nebo zmáčknete F1 a udělá totéž. F1 mačkejte do té doby než vás stanice pobere. Dobře, stanice vás pobrala a předala kód - pište všech 5 čísel pohromadě - bez lomítek či mezer např 12301. A nyní doporučuji postup tento: Zmáčknete F2 a vysílá se co je v S&P CW EXCHANGE tzn. např R 412/01. Pokud stanice pobere vše, dáte Enter a qso se zaloguje. Když né, tak opakujte F2 kolikráte je třeba (to už se vysíla jen to co je v makru REPEAT S&P CW MESAGE). Pak Enter, qso se zaloguje.

Důležité příkazy jsou v tabulce v Configuration commands (Ctrl+J) obr.7, zde najdete další příkazy, které se dají měnit. Většinou se hodnoty označují TRUE/FALSE, nebo se dopisují číselné hodnoty. Po změně těchto příkazů (Save-Alt+W) se zapíší do .cfg souboru, nebo některé také do souboru tr4w.ini ve složce Settings.

Pro testování chodu programu doporučuji nanečisto si vyzkoušet co vysíláte, určitě máte v PC speaker (takové pípátko či repráček), pomocí příkazu CW TONE=700 (700 znamená výška tónu v Hz - lze měnit) zároveň bude i pípat požadované makra a texty. Při ostrém provozu to ruší, tak otevřete CTRL+J a změňte CW TONE=0 (nula). Pípání přestane. Nezapomeňte dole potvrdit Save (Alt+W), nebo se vám při dalším spuštění programu TR4W bude pípání ozývat.

Pokud chcete kouknout na celý log během závodu, dejte CTRL+L - obr.8, můžete také každé qso editovat poklepáním na určité a dané qso - obr.9

OM Activity Contest:

Stáhněte si soubor omac.zip, soubory: omac.cfg, initial.ex zkopírujte do samostatné složky např. OMAC a soubor omac.dom je nutné vložit do složky DOM.
Soubor omac.cfg obsahuje:
MY CALL=OK1XYZ - vaše značka.
CONTEST=PACC - typ výchozího závodu.
CONTEST NAME=OM Activity Contest - název závodu.
DOMESTIC FILENAME=OMAC.DOM - název souboru ve kterém jsou násobiče: písmena A až Z. Ještě jednou upozorňuji, soubor OMAC.DOM je nutno nakopírovat do složky DOM !
DOMESTIC MULTIPLIER=DOMESTIC FILE - tento příkaz souvisí s předchozím.
DX MULTIPLIER=NONE - nepotřebujeme násobiče DX země.
EXCHANGE RECEIVED=RST QSO NUMBER AND POSSIBLE DOMESTIC QTH - co obsahuje výměňovaný kód, rst není třeba zadávat, ale číslo spojení a domestic násobič (poslední písmeno značky) ano.
MULT BY MODE=FALSE - násobiče na každém (CW a SSB) módu ? FALSE = jednou za závod.
BAND=80 - výchozí pásmo Alt+B či Alt+V.
MINITOUR DURATION=60 - jak je dlouhá etapa (60 znamená 60minut), pokud budete závodit jen jednu etapu (CW či SSB) není nutno zadávat.
LEADING ZEROS=3 - na kolik pozic bude prgram vysílat čísla - 3 znamená 001, 2 jako 01, 1 jen 1.
AUTO QSO NUMBER DECREMENT=TRUE - pokud bude chtít poslední stanice, která je zalogována ještě jednou číslo spojení, tak je možno pokud máte v makrech #, jej ještě jednou vyslat.
AUTO DUPE ENABLE CQ=FALSE - pokud jedete v CQ režimu a zavolá vás stanice, kterou už máte, tak tento příkaz umožní ji opět zalogovat (s hodnotou 0 bodů jako dupe qso). Pokud tento příkaz není, tak vám to program neumožní. Myslím, že než těžko vysvětlovat, že už ji máme udělanou, tak udělaní znovu tak nezdržuje.

Soubor Initial.ex je databáze značek s příslušným násobičem - posledním písmenem značky. Tuto databázi je možno ručně editovat a doplňovat. Soubor OMAC.DOM je tzv. domestic file, který obsahuje násobiče-písmena A až Z: A=a, B=b atd.

Spustíme TR4W a najdeme příslušný omac.cfg, na který poklepeme. Objeví se hlášení: There were 828 calls found initial exchange file + 3 dupes - databáze obsahuje přes 800 OK/OM značek s příslušnými násobiči- posledními písmeny call.
Dále bude třeba nakonfigurovat makra F1 až F12 a také ostatní hlášky pomocí příkazu ALT+P a dále výběrem C, O či E. Nastavení popisuji výše na této stránce.
Taktéž si otevřeme okno násobičů: Windows/Remaining mults/default anebo Shift+Ctrl+4. Uspořádáme na obrazovce podle libosti a můžeme začít závodit. Před začátkem doporučuji nastavit přesný čas v PC. Samotné logování je opět jednoduché, zapíšeme stanici a Enter. Pokud je značka v databázi, automaticky přidá v okně přijatého kódu příslušné poslední písmeno, dopíšeme přijaté číslo spojení a Enter, qso se zaloguje. Pokud značka není v databázi, poslední písmeno značky zapíšeme sami, dáme mezerník, číslo a dále opět Enter. V okně Remaining mults se modře označují udělané násobiče. Po skončení první - CW etapy se automaticky vymažou-resetují stanice, které jsme už udělali a na nás je jen, aby jsme nezapoměli přepnout druh provozu na SSB pomocí ALT+M. Pokud přeci jenom si chcete být jistí, vymažte dupesheet příkazem Ctrl+K a napište YES do příslušného okna. A pokračujeme další hodinu.
Není ale vše dokonalé, tento program vám nebude připočítávat doplňkové body za qso se stejnou stanicí CW+SSB. To snad umí jen prg. Locator. Ale jinak umí TR4W s touto konfigurací v OMAC korektně počítat násobiče, vysílat požadované čísla a i výstupní(export) log je OK. Také není třeba špekulovat a používat na každý mód jiné pásmo atd.

 

Závod ČAV:

Závod ČAV se koná každý rok 28.9. od 18.00 do 19.00 UTC v pásmu 80m provozem CW /3530-3560 kHz/.
Stáhněte si soubor cav.zip, ve kterém najdete konfigurační cav.cfg a Initial.ex, který obsahuje databázi členů ČAV. Zip rozbalte např. do složky ČAV. Tuto konfiguraci  jsem otestoval v TR4W v.4.244 [CZE].

Update: 25.09.2012: tato změna konfigurace umožňuje celkem snadný provoz v závodě a také vytvoření deníku ze závodu ve formátu Cabrillo nejen nečlenům, ale také členům ČAV, včetně zápisu jejich členského čísla. Konfigurace je podobná jako u Závodu VRK.


Soubor cav.cfg obsahuje:
MY CALL=OK1XYZ - vaše značka
CONTEST=PACC - typ výchozího závodu
CONTEST NAME=ZAVOD CAV - název závodu
BAND=80 - nastavení výchozího pásma
EXCHANGE RECEIVED=RST QSO NUMBER AND POSSIBLE DOMESTIC QTH - co obsahuje předávaný kód, rst není třeba zadávat
;EXCHANGE RECEIVED=RST QSO NUMBER OR DOMESTIC QTH - ten příkaz je nutno zaktivovat až po skončení závodu (při vytvoření deníku CBR)
;MY STATE=CAV555 - členové ČAV musí odstranit středník před příkazem a samozřejmě změnit na své členské číslo
ZONE MULTIPLIER=NONE - násobiče zóny vypnuté
DOMESTIC MULTIPLIER=NONE - násobiče dom vypnuté
QSO POINT METHOD=ONE POINT PER QSO - za každé spojení počítá 1.bod
INITIAL EXCHANGE=NONE - vypnuté automaticky nastavené dosazování ITU zóny

Soubor Initial.ex obsahuje databázi členů ČAV ke dni 11.9.2009 (ke dni 25.9.2012 asi žádná změna - seznam končí číslem 239) ve formátu např. OK1UU CAV001.
Spustíme program TR4W a najdeme požadovaný cav.cfg, na který poklepeme. Najdříve se objeví hláška: Bylo nalezeno 226 značek v souboru IE (Initial.ex). Všechny potřebné makra na vysílání si nastavíme pomocí ALT+P. Samotné zadávání probíhá následovně: napíšeme značku např. OK1UU a enter, v poli pod značkou se objeví CAV001. Pokud je rst 599 stačí zadat 0 (jako číslo qso) a enter. Pokud je rst jiné, zapíšeme zkráceně třeba 5, mezera a 0. Ta nula tam je třeba (je nutno zadat nějaké číslo qso jinak vás program nepustí dál). Pokud stanice není členem, stačí pouze přijaté číslo a enter. Stanici OK5CAV zadáme obdobně, napíšeme předávaný kód (CAV+sufix operátora), mezeru, nulu a enter.

TR4W a Závod ČAV

Logování Závodu ČAV v TR4W

Po ukončení závodu se nejdříve podíváme přes Soubor/Export/Cabrillo jak vypadá výsledný soubor. Na první pohled vidíme, že to není přesně ono:

QSO:  3500 CW 2012-09-25 1629 OK1FHI        599 1    CAV555 OK5CAV        599 0    CAVCQR  
QSO:  3500 CW 2012-09-25 1629 OK1FHI        599 2    CAV555 OK1IF         599 0    CAV045 
QSO:  3500 CW 2012-09-25 1630 OK1FHI        599 3    CAV555 OK1MNV        599 23          
QSO:  3500 CW 2012-09-25 1630 OK1FHI        599 4    CAV555 OK1DOM        599 0    CAV027 
QSO:  3500 CW 2012-09-25 1631 OK1FHI        599 5    CAV555 OK2RZ         599 12          
QSO:  3500 CW 2012-09-25 1631 OK1FHI        599 6    CAV555 OK2SAR        599 0    CAV230 
QSO:  3500 CW 2012-09-25 1632 OK1FHI        599 7    CAV555 OK2ER         539 12          

Vidíme, že ve vyslaném kódu je nejen členské číslo ČAV, ale také číslo spojení, které nepotřebuje. Též přijaté kódy nejsou to pravé. Nevadí, TR4W ukončíme a otevřeme si k editaci soubor CAV.CFG. V něm nyní zaktivujeme příkaz (smažeme ; ): EXCHANGE RECEIVED=RST QSO NUMBER OR DOMESTIC QTH. A naopak před příkaz EXCHANGE RECEIVED=RST QSO NUMBER AND POSSIBLE DOMESTIC QTH ten středník dáme. Ukončíme editaci a opět spustíme TR4W a samotný ČAV deník (poklepáním na CAV.CFG). Nyní se opět podíváme na výsledný soubor Soubor/Export/Cabrillo :

QSO:  3500 CW 2012-09-25 1629 OK1FHI        599 CAV555 OK5CAV        599 CAVCQR       
QSO:  3500 CW 2012-09-25 1629 OK1FHI        599 CAV555 OK1IF         599 CAV045      
QSO:  3500 CW 2012-09-25 1630 OK1FHI        599 CAV555 OK1MNV        599 23          
QSO:  3500 CW 2012-09-25 1630 OK1FHI        599 CAV555 OK1DOM        599 CAV027      
QSO:  3500 CW 2012-09-25 1631 OK1FHI        599 CAV555 OK2RZ         599 12          
QSO:  3500 CW 2012-09-25 1631 OK1FHI        599 CAV555 OK2SAR        599 CAV230      
QSO:  3500 CW 2012-09-25 1632 OK1FHI        599 CAV555 OK2ER         539 12          

Pro doplnění ještě výsledný deník nečlena ČAV:

QSO:  3500 CW 2012-09-25 1629 OK1FHI        599 1      OK5CAV        599 CAVCQR       
QSO:  3500 CW 2012-09-25 1629 OK1FHI        599 2      OK1IF         599 CAV045      
QSO:  3500 CW 2012-09-25 1630 OK1FHI        599 3      OK1MNV        599 23          
QSO:  3500 CW 2012-09-25 1630 OK1FHI        599 4      OK1DOM        599 CAV027      
QSO:  3500 CW 2012-09-25 1631 OK1FHI        599 5      OK2RZ         599 12          
QSO:  3500 CW 2012-09-25 1631 OK1FHI        599 6      OK2SAR        599 CAV230      
QSO:  3500 CW 2012-09-25 1632 OK1FHI        599 7      OK2ER         539 12          

Podle podmínek již konečný deník nemusí obsahovat počet bodů a celkový výsledek. Výsledný deník je třeba poslat do 17.října nejlépe elektronicky na:  petr (zavináč) ok2cqr.com.

 

CCT contest:

Termín závodu je každá třetí sobota v září od 7:00 do 8:00 UTC, v pásmu 80m a CW provozem. Více info na stránkách http://cct.hrnek.cz/.
V souboru cct.zip najdete cct.cfg a Initial.ex.
Initial.ex je seznam členů CCT, cct.cfg je jednoduchý config obsahující:
MY CALL=OK1FHI - značka stanice.
CONTEST=GENERAL QSO - typ výchozího závodu.
CONTEST TITLE=Závod CCT 2009 - název závodu co se bude zobrazovat.
BAND=80 - výchozí pásmo při prvním spuštění TR4W.
EXCHANGE RECEIVED=RST QSO NUMBER AND POSSIBLE DOMESTIC QTH - typ vyměnného kódu.
QSO POINT METHOD=ONE POINT PER QSO - za každé spojení jeden bod.

Soubor cct.zip rozbalte do jednoho adresáře, po spuštění TR4W tento závod spustíte poklepáním na soubor cct.cfg. Nejdříve si nastavte pomocí ALT+P všechna důležitá makra pro předávání. Samotný provoz je jednoduchý, napíšeme značku, enter. Pokud je dotyčná stanice členem CCT, ve spodním řádku se příznak CCT ukáže, stačí dopsat předávané číslo a enter. Když není členem stačí zapsat pouze číslo spojení a enter. Celkem jednoduché, že ? Násobiče v tomto hodinovém závodě program nepočítá, hravě to zvládnem po závodě osobně. Výstupní log v Cabrillu je v pořádku podle podmínek, stačí zeditovat hlavičku a poslat vyhodnocovateli.

 

Memoriál OK1WC:

Od dubna 2011 se tento závod koná jako dlouhodobá Memoriál OK1WC (MWC).  Závod se koná každé pondělí od 16:00 do 16:59 UTC v pásmech 80 + 40m. Podmínky KV najdete na webu http://www.memorial-ok1wc.cz/.

Předávaný kód: RS/RST + pořadové číslo, Násobiče: poslední písmeno suffixu protistanice na každém pásmu, každým druhem provozu. Konfigurace TR4W je jednoduchá, z nabídky vyberete závod: CQ-WPX-CW, nastavíte paměti a můžete ihned vyrazit do závodu. Po skončení závodu nezapomeňte Exportovat deník do Cabrillo formátu a v hlavičce uvést svoji kategorii QRP či LP. Upload deníků na webu: http://www.memorial-ok1wc.cz/index.php?page=logs.

 

Holyland DX Contest:


Jubilejní 20.ročník Holyland DX Contest se letošního roku 2011 koná od pátka 15.4. 21:00 UTC do soboty 16.4. 21:00 UTC.

Originální podmínky pro rok 2011 najdete na webu IARC.
Stručné podmínky: navazují se spojení jen se stanicemi z území Israele, popř. Palestiny; pásma: 1.8-28MHz; módy: CW-SSB-DIGI; předávaný kód: RST+číslo qso - 4X stn. předávají RST+oblast. Oblast je geografický čtverec 10x10km, označení má např. K10JN, F14TA atd. Bodování na spodních 3.pásmech (160,80,40m)=2body/qso, na vrchních pásmech (20,15,10m)=1bod/qso. Násobiče: jednotlivé 4X oblasti na každém pásmu zvlášť.
Na webu programu TR4W najdete pod stránkou configuration files připravenou podobnou konfiguraci od UA9TQ. Já jsem ji upravil pro naše podmínky.
V souboru holyland.zip najdete konfig: holyland.cfg a domestic: holyland.dom, který překopírujete do složky DOM. Domestic soubor holyland.dom obsahuje seznam všech oblastí Israele.

Konfigurační soubor holyland.cfg obsahuje:
MY CALL = OK1FHI - vlastní značka
CONTEST = GENERAL QSO - typ výchozího závodu
CONTEST TITLE = HOLYLAND CONTEST OK1FHI - titulek zobrazení názvu závodu (volitelné)
ADD DOMESTIC COUNTRY = 4X
QSO POINT METHOD = ONE POINT PER QSO - kolik bodů za spojení, zde 1.bod, po závodě spojení z pásem 160,80 a 40m opravíme na 2body
EXCHANGE RECEIVED = RST QSO NUMBER OR DOMESTIC QTH - příkaz přesně definuje, jaký je formát a skladba přijímaného kódu.
QSO BY BAND = TRUE - je-li volba nastavena na TRUE, pak lze během závodu navazovat další QSO s toutéž stanicí stejným druhem provozu, avšak na jiném pásmu.
QSO BY MODE = TRUE - je-li volba nastavena na TRUE, pak lze během závodu navazovat další QSO s toutéž stanicí i na tomtéž pásmu, avšak jiným druhem provozu.
MULT BY BAND = TRUE - Při volbě TRUE se počítají násobiče na každém pásmu zvlášť
MULT BY MODE = FALSE - je-li volba nastavena na FALSE, pak jsou násobiče počítány bez ohledu na druh provozu (módu)
DOMESTIC MULTIPLIER = DOMESTIC FILE - příkaz stanoví, jaký typ násobiče DOM bude použit
DOMESTIC FILENAME = HOLYLAND.DOM - název souboru *.DOM. Příkaz umožňuje určení názvu souboru, ve kterém jsou uloženy údaje násobičů DOM. Aktivace je vázána na nastavení příkazu DOMESTIC MULTIPLIER = DOMESTIC FILE.
EXCHANGE MEMORY ENABLE = TRUE - Je-li volba nastavena na TRUE, zapne se interní paměť přijatých kódů. To je velmi užitečné při dalším spojení s toutéž stanicí na jiném pásmu nebo v jiném druhu provozu.
INITIAL EXCHANGE CURSOR POS = AT END - Příkaz určuje polohu kurzoru v okně zápisu přijatého kódu
DIGITAL MODE ENABLE=TRUE - povolené přepínání také na DIGI mód pomocí Alt+M

Po spuštění programu a nakonfigurování pamětí začneme závodit. Můžeme si otevřít i okno s násobiči: Windows/Remaining mults/Default popř.Domestic. Navazujeme spojení pouze se stanicemi z Israele-4X či Palestiny-E4. Od nás je kód RST+Nr.qso, protistanice dávají RST+oblast. Po skončení závodu exportujeme log buď do Cabrilla či TRLog formátu. Pro svůj hlavní staniční deník se bude hodit výstupní formát ADIF. Také si můžeme vytvořit sumář: File/Reports/Summary. Deník pošleme do konce května na 4z4kx(at)iarc.org.

 

Holický pohár:

New: Holický pohár se pořádá každoročně poslední dubnovou sobotu (v roce 2014 připadá na 26.4). Podrobné originální podmínky najdete na webu OK1KHL.

Ve stručnosti: čas od 06:00-08:00 SELČ; pásmo 80m; jen jednotlivci; kategorie: CW,SSB,MIX,QRP,SWL,NOVICE,CHECKLOG; předávaný kód: RS/T+okres; za každé qso 1.bod; násobiče: okresní znaky; s každou stanicí lze během závodu pracovat jen jednou.

Tento závod je pro konfigurování jednodušší, žádné záludnosti nás nečekají, je podobný např.SSB Lize. V souboru holice.zip nalezneme samotný konfigurační soubor holice.cfg a databázi značek OK/OM s okresy initial.ex (stejný jako do SSB Ligy či OK CW/SSB závodu, je nutné ho mít ve stejné složce/adresáři jako .cfg soubor). Tento konfigurační soubor jsem testoval s verzí: TR4W v.4.229 [CZE].

MY CALL = OK1XYZ - vaše vlastní značka.
CONTEST = OK-OM DX - typ výchozího závodu, zde OK/OM DX závod.
QSO POINT METHOD = ONE POINT PER QSO - bodování, zde za každé qso 1.bod.
CONTEST TITLE = Holicky Pohar 2010 - titulek zobrazení názvu závodu (volitelné).
PREFIX MULTIPLIER=NONE - tímto příkazem zakážeme prefixy jako násobiče.
DOMESTIC MULTIPLIER=DOMESTIC FILE - násobiče(okresy) se budou brát z Domestic file.
DOMESTIC FILENAME=OKOM.DOM - jméno Domestic souboru, zde OKOM.DOM který najdeme v adresáři Settings.
MY STATE = ECL - zde napište váš okres (důležité pro výstupní deník v Cabrillu).
QSO BY MODE=FALSE - příkaz zakazující navázání spojení jiným módem, v podmínkách je jen jedno qso za závod.
QSO POINTS DX CW=0 - počet bodů pro stanice mimo OK/OM módem CW, zde je nula bodů.
QSO POINTS DX PHONE=0 - počet bodů pro stanice mimo OK/OM módem SSB, zde je nula bodů.
AUTO DUPE ENABLE CQ=FALSE - V režimu CQ při zápisu dvojitého spojení je odeslán běžný kód , ale spojení je zapsáno s hodnotou 0 bodů; proč se zdržovat vysvětlováním dupe qso, raději uděláme ještě jedno spojení, body budou správně za nula bodů.
BAND=80 - při prvním spuštění se program automaticky přepne na 80m pásmo, lze měnit pomocí ALT+B/V ale není třeba, tento závod je jednopásmový.

Po spuštění programu si nastavíme makra pod F-klávesami pomocí ALT+P a otevřeme si okno s násobiči: Okna/Zbývající násobiče/Default nebo trojhmatem CTRL+SHIFT+4. Nezapomene také na správné nastavení módu ALT+M. Zápis qso je obvyklé: značka+enter. Pokud je značka v initial.ex, automaticky přiřadí okres, pokud souhlasí dalším entrem se qso zaloguje. Pokud není, dopíšeme či přepíšeme přijatý okres a enter. Jestli je přijat jiný report než 59/9, píšeme RS/T (i zkráceně) za okres a opět enter.
Může nastat situace, kdy nás zavolá zahraniční stanice (podmínky závodu nezakazují spojení se stanicemi mimo OK/OM). Zapíšeme značku a do kolonky přijatého kódu vložíme co nám protistanice předala (číslo qso program přijme) a opět enter. Vidíme, že správně je u zahraniční stanice nula bodů; k tomuto nula bodování slouží v konfig. souboru dva příkazy: QSO POINTS DX CW=0 a QSO POINTS DX PHONE=0.
Závod končí a před uzavřením TR4W vyexportujeme deník pro poslání: Soubor/Export/Cabrillo. V otevřeném okně Údaje pro záhlaví deníku vyplníme potřebné údaje, naše nacionále, do SOAPBOXu napíšeme čestné prohlášení podle vzoru: “Prohlašuji, že jsem dodržel povolovací podmínky a soutěžní podmínky závodu a že uvedené údaje jsou pravdivé.” a klikneme na Vytvoř. Objeví se deník v Cabrillo formátu, zkontrolujeme jestli je vše OK, a okna pozavíráme. Výsledný soubor OK1XYZ.CBR zeditujte např.Notepadem či v TC pomocí F4, kde kolonku CONTEST opravíme na Holicky pohar a poté odešleme přes robota na serveru NAGANO.

 

Memoriál OTC SARA:

Tento závod vyhlašuje OLD-TIMERS CLUB SARA. Podrobné podmínky na webu OTC. Závod se koná 2x ročně, druhou neděli v květnu část SSB a druhou neděli v září část CW. Délka závodu je od 06:00 do 07:00UTC.

Konfigurace je podobná jako u závodu VRK. V souboru otc.zip najdete konfiguraci otc.cfg a samotnou databázi členů OTC Initial.ex. Na databázi jsem použil seznam členů přímo z webu OTC.

Obsah konfiguračního souboru otc.cfg:
MY CALL=OK1XYZ - značka stanice.
CONTEST=IARU-HF - typ výchozího závodu (lze použít např. i GENERAL QSO apod.)
CONTEST TITLE=Memorial OTC SARA - název co se bude zobrazovat v title baru.
BAND=80 - výchozí pásmo při prvním spuštění TR4W.
EXCHANGE RECEIVED=RST QSO NUMBER AND POSSIBLE DOMESTIC QTH - typ výměnného kódu.
ZONE MULTIPLIER=NONE - zablokování násobičů zón.
DOMESTIC MULTIPLIER=NONE - zablokování domestic násobičů.
INITIAL EXCHANGE=NONE - zamezení automatického dosazování zón (v tomto případě 28 zóny).
QSO BY MODE=FALSE - příkaz zakazující navázání spojení jiným módem - v OTC vlastně netřeba, jelikož se závodí jen jedním druhem provozu.
QSO POINT METHOD=ONE POINT PER QSO - za každé spojení jeden bod - po závodě nutno opravit podle bodování jednotlivých stanic.

Vlastní zápis je klasický: značka a enter. Když je protistanice členem OTC, automaticky do kolonky přijatého kódu se vypíše členské číslo, na vás je zapsat OTC a enter. Pokud značka není členem, stačí napsat číslo spojení + enter. Pokud uděláte stanici OM9OT, lze napsat OTC, mezeru a jako číslo 000 a enter. Po závodě vytvoříte deník podle svého gusta buď v Cabrillo, popřípadě ve formátu TR Logu. Opravíte název závodu, popřípadě body a deník zašlete na adresu vyhodnocovatele: om3caq(at)nextra.sk.

 

KV Provozní aktiv:

Po 20.letech skončil s vyhodnocováním KVPA Karel, OK1HCG. Za všechnu dlouholetou práci mu patří velký dík. Od červencového kola 2010 převzal celou agendu Petr, OK2CQR, který vytvořil nové webové stránky pro new KVPA.
Petr podmínky závodu zgruntu přetvořil, předává se pouze RST+číslo qso, nejsou násobiče, závod trvá pouze hodinu, je nutné poslat pouze deník ve formátu Cabrillo pomocí web formuláře, popřípadě e-mailem. Velmi pěkně a srozumitelně celou změnu popisuje na svém webu Jarda, OK1HDU.
Jak nastavit TR4W k závodění do KVPA? Velmi jednoduše, po spuštění programu v pravé horní části nejdříve zadáme MY CALL a vybereme v roletce CQ-WPX-CW. V pravé spodní části CATEGORY-BAND zadáme 80M, CATEGORY-MODE necháme na CW, CATEGORY-OPERATOR též necháme na SINGLE-OP a CATEGORY-POWER změníme buď na QRP, popřípadě na LOW (nutno zadat, aby vyhodnocovatel věděl do které kategorie Vás zařadit). Potvrdíme OK a otevře se okno deníku. Nastavení vysílacích maker pomocí ALT+P (možnosti C, E a O) je jen na vaší volbě. V konfiguraci pomocí CTRJ+J doporučuji příkaz AUTO QSO NUMBER DECREMENT nastavit na TRUE. Po skončení závodu vygenerujeme log následovně: Soubor > Export > Cabrillo, popřípadě pomocí trojhmatu Ctrl+Alt+B. Objeví se tabulka: Údaje pro záhlaví deníku, kterou vyplňte podle libosti; podle infa od Petra, OK2CQR moc údajů z hlavičky deníku se brát nebude: důležitá je určitě značka a výkonová kategorie. Tabulku potvrdíme butonkem Vytvoř. Vytvořené okno deníku po kontrole zavřeme křížkem, tabulku také pomocí Zavři. Výsledný deník např.: OK1FHI.CBR najdeme v adresáři pomocí příkazů: Soubor > Otevři adresář deníku. Tento soubor s deníkem nahrajeme pomocí webového rozhraní.

Aktualizováno Úterý, 09 Září 2014 11:06